Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Plaga naszych wód

Aktualności | 2011-02-24 | Publikujący: Okręg PZW w Krośnie

Zima się kończy a kormoranów coraz więcej. Ostatnie mrozy spowodowały zamarzanie środkowego i dolnego Sanu. Wszystkie kormorany, które przyleciały z północy nocują teraz nad jeziorem solińskim. Każdego ranka powtarza się ten sam scenariusz: wylot świtem i szukanie jedzenia. Niektóre grupki siadają już w Zwierzyniu i Lesku. Większość leci do Sanoka i niżej. Zjadają wszystko co dopadną. Czasem aż trudno uwierzyć, że ptak potrafi zjeść 40 cm pstrąga, 35 cm brzanę lub 45 cm świnkę. A jednak. Spłoszone zwracają zawartość żołądków karmiąc czaple, orły i wydry. Ale nawet one nie są w stanie zjeść wszystkiego co zostawią kormorany – wyciągnięte ryby leżą na każdym skrawku przybrzeżnego lodu.

Jak długo San wytrzyma taką grabież? Jak długo ludzie odpowiedzialni za wydawanie decyzji będą się temu tylko przyglądać?

San od Zwierzynia do Dynowa to ok. 1500 ha powierzchni wody. Wydajność tego odcinka szacuje się na 3 do 5 kg ryb z hektara. Roczny przyrost wynosi ok. 7500 kg.

Kormoran potrzebuje dziennie ok. 0,5 kg ryb, a nad Sanem jest obecnie ponad 500 kormoranów. Łatwo obliczyć, że po miesiącu w Sanie może zostać tylko woda.

Poleć znajomemu

Zdjęcia